IMG_0565

 

Se včelařením jsem začala před několika lety v malé jihočeské vísce u Mladé Vožice. Po velmi slibném začátku, tedy prvním školení v březnu u pana Nerada v Bálkově Lhotě, jsem začala pomalu, ale jistě narážet na  první ALE. První překvapení - včelí oddělek je nutno zamluvit už v zimě, na jaře už jsou oddělky bezpečně rozbebrané, bez známých to nejde a ty jsem na začátku své kariéry neměla. Tedy jednoho jsem objevila na setkání spolužáků a když Libor viděl moje nadšení nemohl se než slitovat a přenechal mi jedno včelstvo. Pro které jsem si dojela v září. A zato mu patří velký dík.

První včelstvo bylo zazimované a tak nastal čas pilného studia takzvaně "na sucho". Studium zahrnovalo čtení veškeré literatury odborné včelařské. Co svátek, narozeniny či Vánoce, vždy to jistila nějaká kniha se včelařskou tématikou, kterou jsem pročetla v klidných zimních měsících a na jaře jsem z těch všech témat, pouček, tipů a rad uvařila jeden velký skvělý guláš a netušila, co se bude na jaře dít. A tak jsem musela na přelomu března a dubna jít poprvé do včel. S pomocí dalšího umělce včelaře začátečníka Matese, jsme sundali uteplivku, odlepili folii a koukali. A včely také koukali, záhy pochopili, kdo je sleduje a náležitě využili situace. Sem tam nějaká bojovnice pod kloboukem zasadila žihadlo přímo do obličeje. Včelařské potřeby jsme ještě druhý den nacházeli pohozené po zahradě. 

IMG_0568

IMG_0600

 

Jaro postoupilo svou vládu létu a nám se přiblížilo první medobraní. O pořízení medometu jsme nemuseli přemýšlet, neboť můj manžel jeden našel doma na půdě. Po studiu včelařských ročenek jsme zjistili, že ten náš se vyráběl už před válkou :-). Naštěstí můj přítel včelař Mates vybrousil za víkend ten starožitný kousek do blýskavé podoby a vše bylo zachráněno. Jedno včelstvo jeden medný nástavek, pro první medobraní byl stanoven cíl jedna polévková lžíce. Začali jsme v rannních hodinách. Při prvním  pokusu vytočit med nám vylétly panenské plásty z rámků u těch starších to naštěstí plásty přežily. Jeden nástavek nám zabral dohromady i s úklidem šest hodin, ale měli jsme plný kýbl medu což bylo nad naše očekávání  🙂 a pak jsme ještě jednou vytočili medovicový med.

Další ALE představovala dostupnost základních včelařských potřeb na Táborsku. Bohužel zde nebyl žádný obchod, kde by se nechaly sehnat základní včelařské potřeby a tak jsem to musela řešit operativně přes své příbuzné, kteří mi potřeby kupovali v Praze. A tenkrát ve mě začala hlodat myšlenka o otevření malého krámku přímo v mém bydlišti. Díky nadšení dalšího mého zkušeného učitele pana Břendy jsem se nakonec rozhodla otevřít v Táboře krámek, který bude prospěsný nejen včelařům, ale i zákazníkům, kteří mají zájem o kvalitní včelí produkty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Včelařské potřeby, Včelařské potřeby Tábor, Včelí potřeby Tábor, Med Tábor, Svíčky Tábor, Kosmetika Tábor, Včely Tábor, Včelaři Tábor, ehosp Tábor, Včely Kotnov, Včelařské potřeby Kotnov, Medobraní, Chov Matek,