Zajímavosti ze světa včel

Ve včelstvu žije až 60.000 tisíc včel, nejvyšší populace dosahuje včelstvo v červnu
Včely jako jediné z podřádu štíhlopasý, dokážou přežít zimu v populaci čítající
kolem 15.000 jednotlivců. U vos, čmeláků a sršní přežívá zimu pouze matka
Čmeláci mají žihadlo a dokáží bodnout opakovaně narozdíl od včely, která umírá
Maximální výnos u jednoho včelstva může překročit i 100 kg medu na včelstvo
Jediný rozdíl mezi matkou a dělnicí je v jejich výživě, matka je krmena od stádia larvy mateří kašičkou, která má rozhodující vliv na vývoj
Matka se líhne po 16ti dnech, dělnice po 21 dnech a trubec po 24 dnech
Trubec nemá žihadlo a má přístup do každého úlu
Dělnice má žihadlo a přístup má pouze do svého úlu, kde je zkontrolována
u vstupu stráží, pokud nemá na sobě stejný feromon jako matka, není do úlu vpuštěna
Dělnice se podle stáří zabývají činnostmi v úle. Nejmladší včelky jsou
uklízečky, pak se mění v krmičku, kojičku, stavitelku a na konec v létavku. Jednotlivé funkce jsou odvislé od fyziologických změn v těle dělnice.
Matka je oplozena na začáku svého života a pak již úl neopouští než do doby, kdy se včelstvo vyrojí, pak stará matka odlétá s dělnicemi, které mají zásoby  na 3 dny a během nich musí najít příhodné místo v přírodě a usadit se. V opačném případě dojde k vyhladovění a zániku
Když se rojí včely tak ztrácejí pud obranný a neútočí. Jsou jako mouchy.

Přirozená vlastnost medu je krystalizace - tuhnutí, květový med z ovocných stromů je bílý, nechá se lehce roztírat i po roce a krystalizuje týden po vytočení. Med z řepky je žlutý a vytváří tuhou strukturu také velmi brzy po stočení. Lesní med a akátový med krystalizuje až po několika týdnech od vytočení. Akátový med může začít krystalizovat až po roce od vytočení. Tekuté medy v supermarketech vypovídají o manipulaci s medem - většinou mícháním českého medu s dovezeným.
Med pro včely to je vaše uhlí ve sklepě, pyl to je spíž, vosk je malta a cihly, propolis přírodní tmel. Včely spotřebují ročně 30-40 kg pylu a kolem 80 kg medu.
Med je složen z jednoduchých cukrů a je přímo stravitelný přes střevní stěnu, tělo nemusí jednoduché cukry štěpit, tak jak je to u sacharozy. Bylinkový čaj s medem to je přírodní Red Bull.
Správně vytočený med se nekazí a můžete jej mít 20 let ve spíži a nic se mu nestane, jeho vlastnosti se nemění. Proto byl využíván v Egyptě k mumifikování těl.
Med je konečný včelí produkt, včely sbírají nektar, který přináší do úlu, předávají jej dalším dělnicím, které nektar ve svém těle zpracují, přidají do něj nejrůznější látky  a pak produkt uloží do buněk. Med se pak postupně odvětráváním zahušťuje až na hodnotu 14-19% vody. Poté dojde k zakonzervování buňky voskovým víčkem.
Včelstvo spotřebuje ročně až 150 litrů vody, v létě vodu včelky rozstřikují po plástech a jiné svými křídly ventilují vzduch po úle a tím ochlazují vnitřek úlu na teplotu kolem 35°.

Včelařské potřeby, Včelařské potřeby Tábor, Včelí potřeby Tábor, Med Tábor, Svíčky Tábor, Kosmetika Tábor, Včely Tábor, Včelaři Tábor, ehosp Tábor, Včely Kotnov, Včelařské potřeby Kotnov, Medobraní,